20. október – Svetový deň osteoporózy
Hneď na úvod máme pre Vás jednu otázku. Kedy naposledy ste venovali pozornosť Vašim kostiam? Viete, koľko ich máme a ako by sme sa mali o ne starať? Ak na tieto otázky neviete odpovedať, nezúfajte. Viac ako polovica z opýtaných na tieto otázky nevie odpovedať. V nasledujúcich riadkov Vám preto prezradíme, čo určite musíte vedieť.
Zaujímavosti o kostre človeka
Kostra človeka váži približne 10 kg. Tvorí ju približne 208 kostí, ľudia však majú rôzny počet kostí. Zaujímavé je, že deti majú viac kosti ako dospelí. Je to preto, lebo časom sa niektoré kosti zrastú. Najmenšiu kosť máme v uchu a volá sa strmenná kosť a je veľká asi ako zrnko ryže. Naopak, najväčšia kosť v našom tele je stehenná kosť.
To, že naše telo starne, so sebou prináša aj mnohé problémy
Jedným z najväčších problémov je aj osteoporóza – oslabenie pevnosti kostí. Vedeli ste, že zlomeniny vo vyššom veku so sebou prinášajú oveľa vyššie riziko ako v mladšom veku? A to nielen pre naše zdravie, ale aj peňaženku.
Medzinárodná nadácia pre osteoporózu uvádza
Podľa Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu utrpia tri z piatich žien a jeden z piatich mužov vo veku nad 50 rokov osteoporotickú fraktúru (zlomeninu). Osteoporotické zlomeniny si však vyžadujú vysoké náklady na liečbu. Napríklad v roku 2010 sa vyšplhalo číslo osteoporotických zlomenín na takmer jeden a pol milióna. To znamená, že každý deň v súvislosti s týmto ochorením prišlo k 280 zlomeninám a k 80 úmrtiam.
Prečo často dochádza k úmrtiam?
Najzávažnejšou zlomeninou je zlomenina horného konca stehennej kosti. Viac ako 50 percent osteoporotických zlomenín sa udeje práve na tomto mieste. Je to zlomenina, ktorá pacienta v prvom rade vyradí z pohybu aj napriek tomu, že je správne ošetrená a správne sa rehabilituje. Štatistiky opäť hovoria, že až 30 percent pacientov v takomto prípade umiera do jedného roka. Z rôznych dôvodov sa totiž nedokážu zmobilizovať.
Chcete, aby boli Vaše kosti a kĺby zdravé aj vo vyššom veku?
Mgr. Lívia Junásová
Tím ORIN