Tráviace ťažkosti, kŕče, nadúvanie? Nemusí to tak byť.

od | mar 26, 2018 | Tipy pre zdravie

Ak chcete schudnúť, mali by ste konzumovať malé porcie aspoň 5 x denne. Verím, že niečo podobné ste už počuli. Existujú tvrdenia, ktoré sú opakované dookola toľkokrát, že je im jednoducho ťažké neveriť a začneme sa podľa nich správať.

Pozrime sa na toto tvrdenie „očami“ našej tráviacej sústavy. Ak dopravíme potravu do žalúdka, ten ju začne spracúvať a následne ju presunie do tenkého čreva. Tam sa potrava zdrží približne hodinu až dve, živiny sa presunú do krvi a lymfatického systému a zvyšky potravy do hrubého čreva a následne z tela von. Toto je jeden tráviaci cyklus.

Ak chceme aby naša tráviaca sústava dobre fungovala aj po mnohých rokoch, je potrebné ju udržiavať v čistote. Je to podobné ako starostlivosť o čistotu našej domácnosti alebo nášho oblečenia. Ako udržiavať čistotu tráviacej sústavy a hlavne čistotu tenkého čreva?

Po vyprázdnení žalúdka v ňom začína „ škvŕkanie,“ to je dobrý znak. Je to čas, kedy začína upratovanie v žalúdku a v tenkom čreve. Akékoľvek zvyšky strávenej potravy sú takto vytlačené do hrubého čreva a tenké črevo ostáva takmer dokonale čisté. To je veľmi dôležité.

Lačnenie, ako to nazval jeden môj priateľ, pomáha udržiavať trávenie v poriadku. Ak pociťujeme hlad, nemali by sme okamžite niečo zjesť, ale dopriať našej tráviacej sústave oddych.

Pre všetkých, ktorí majú trochu viac pevnej vôle, odporúčam jeden deň v týždni, 24 hodín nejesť, držať pôst. Je potrebné prijímať dostatok tekutín. Týmto spôsobom pomôžeme svojmu telu viac, ako si dokážeme predstaviť. Počítajte so mnou. Jeden deň v týždni bez jedla, je za rok 52 dní, za sedem rokov je to celý jeden rok bez jedla.

V opačnom prípade, ak konzumujeme potravu päť alebo šesťkrát denne, upratovanie tráviacej sústavy nenastane, pretože musí neustále pracovať. Výsledkom sú tráviace ťažkosti, bolesti v bruchu, kŕče, nadúvanie.

Je na nás, ktorou cestou sa vydáme. Pamätajte, už naši starí rodičia hovorili: „ Jedz do polosýta, pi do polopita a budeš dlho žiť.“ Naši predkovia boli skvelí pozorovatelia. Mimochodom, viete ako súvisí pozorovanie so zdravím? O tom, v budúcotýždňovom blogu.

Zdieľať s priateľmi...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

—-

Mgr. Lívia Junásová
Tím Orin

   

ORIN Slovakia s.r.o., Na Štepnici 1379/1, 960 01 Zvolen, IČO: 36212504, DIČ: 2020031299, IČ DPH: SK2020031299

© 2019 ORIN Slovakia s.r.o.

VYSKÚŠAJTE NAŠE PRÍSTROJE ZADARMO BEZ AKÝCHKOĽVEK ZÁVÄZKOV, STAČÍ VYPLNIŤ FORMULÁR

Aby ste mohli využiť našu službu je potrebné aby ste nám dali súhlas na spracovanie vašich údajov:

Súhlasím so spracovaním osobných údajov *

Páči sa Vám naša služba? Máme pre Vás pripravených množstvo ďalších zaujímavostí a zliav? Chcete ich?

Áno, môžete mi ich zasielať emailomPin It on Pinterest