Tráviace ťažkosti, kŕče, nadúvanie? Nemusí to tak byť.

od | mar 26, 2018 | Tipy pre zdravie

Ak chcete schudnúť, mali by ste konzumovať malé porcie aspoň 5 x denne. Verím, že niečo podobné ste už počuli. Existujú tvrdenia, ktoré sú opakované dookola toľkokrát, že je im jednoducho ťažké neveriť a začneme sa podľa nich správať.

Pozrime sa na toto tvrdenie „očami“ našej tráviacej sústavy. Ak dopravíme potravu do žalúdka, ten ju začne spracúvať a následne ju presunie do tenkého čreva. Tam sa potrava zdrží približne hodinu až dve, živiny sa presunú do krvi a lymfatického systému a zvyšky potravy do hrubého čreva a následne z tela von. Toto je jeden tráviaci cyklus.

Ak chceme aby naša tráviaca sústava dobre fungovala aj po mnohých rokoch, je potrebné ju udržiavať v čistote. Je to podobné ako starostlivosť o čistotu našej domácnosti alebo nášho oblečenia. Ako udržiavať čistotu tráviacej sústavy a hlavne čistotu tenkého čreva?

Po vyprázdnení žalúdka v ňom začína „ škvŕkanie,“ to je dobrý znak. Je to čas, kedy začína upratovanie v žalúdku a v tenkom čreve. Akékoľvek zvyšky strávenej potravy sú takto vytlačené do hrubého čreva a tenké črevo ostáva takmer dokonale čisté. To je veľmi dôležité.

Lačnenie, ako to nazval jeden môj priateľ, pomáha udržiavať trávenie v poriadku. Ak pociťujeme hlad, nemali by sme okamžite niečo zjesť, ale dopriať našej tráviacej sústave oddych.

Pre všetkých, ktorí majú trochu viac pevnej vôle, odporúčam jeden deň v týždni, 24 hodín nejesť, držať pôst. Je potrebné prijímať dostatok tekutín. Týmto spôsobom pomôžeme svojmu telu viac, ako si dokážeme predstaviť. Počítajte so mnou. Jeden deň v týždni bez jedla, je za rok 52 dní, za sedem rokov je to celý jeden rok bez jedla.

V opačnom prípade, ak konzumujeme potravu päť alebo šesťkrát denne, upratovanie tráviacej sústavy nenastane, pretože musí neustále pracovať. Výsledkom sú tráviace ťažkosti, bolesti v bruchu, kŕče, nadúvanie.

Je na nás, ktorou cestou sa vydáme. Pamätajte, už naši starí rodičia hovorili: „ Jedz do polosýta, pi do polopita a budeš dlho žiť.“ Naši predkovia boli skvelí pozorovatelia. Mimochodom, viete ako súvisí pozorovanie so zdravím? O tom, v budúcotýždňovom blogu.

Zdieľať s priateľmi...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

—-

Mgr. Lívia Junásová
Tím Orin

ORIN Slovakia s.r.o., Na Štepnici 1379/1, 96001 Zvolen, IČO: 36212504, DIČ: 2020031299, IČ DPH: SK2020031299

VYSKÚŠAJTE NAŠE PRÍSTROJE ZADARMO BEZ AKÝCHKOĽVEK ZÁVÄZKOV, STAČÍ VYPLNIŤ FORMULÁR

Súhlasím so spracovaním osobných údajov pre potreby vybavenia mojej požiadavky *

Páči sa Vám naša služba? Máme pre Vás pripravených množstvo ďalších zaujímavostí a zliav. Chcete ich?

Áno, môžete mi zasielať emailom zaujímavosti súvisiace s uvedeným produktom a možnosti využitia rôznych zliavPin It on Pinterest