Reumatoidná artritída

ľudí na svete trpí na toto ochorenie

Zbavte sa nepríjemných následkov choroby!

Vďaka moderným technológiám nemusíte byť súčasťou týchto štatistík. Prístroj BioTorus LT100 má protizápalové a analgetické účinky, ktoré pomáhajú pri liečbe tohto nepríjemného ochorenia. Nemá však žiadne vedľajšie účinky! Prístroj si zadarmo môžete vyskúšať predtým, ako sa rozhodnete pre jeho zakúpenie!

Nám už Biotorus pomohol

Vyskúšajte prístroj úplne zadarmo!

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída, ktorá sa nazýva aj chronickou polyartritídou, je najčastejším reumatickým ochorenín a postihuje 1-2 % obyvateľstva, ženy častejšie než mužov. Príčina artritídy ešte nie je celkom objasnená, existujú však dve súvislosti s genetickými faktormi a autoimunologickými procesmi. Imunitný systém sa obracia proti vlastnému organizmu, obzvlášť v kĺboch a spôsobuje poškodzujúce zápalové reakcie.

Typickými symptómami sú nočné a ranné bolesti v kĺboch prstov, väčšinou symetrické, ako aj ranná meravosť týchto kĺbov, ktorá trvá viac ako hodinu. Následne dochádza k napadnutiu ďalších kĺbov, k deformáciám kĺbov a zriedkavejšie k účasti orgánov (očí, slinných a slzných žliaz, kože, srdca, pľúc).

Pre zabránenie a spomalenie následných poškodení je rozhodujúci včasný začiatok primeranej liečby. Táto pozostáva z tzv. základných liekov v kombinácii s inými protizápalovými liekmi, doplňujúco pomáha fyzikálna liečba, liečebná gymnastika a chirurgická terapia.

Reumatoidná artritída sa môže objaviť v každom veku, dokonca už v detskom veku. Najčastejšie však ochorenie začína medzi 35. a 55. a po 60. roku života. Podľa toho sa reumatoidná artritída môže objavovať vo veľmi rozdielnych stupňoch vážnosti a rôznych formách prejavu, a môže sa spájať s inými autoimunologickými ochoreniami, napríklad pľúc alebo pečene.

Príčiny

Reumatoidná artritída má nejasnú príčinu vzniku, ktorá nie je doteraz definitívne objasnená. Je však pravdepodobné, že na začiatku chorobného procesu sa aktivujú bunky imunitného systému, ktoré sa v autoimúnnom procese obrátia proti vlastnému telu. Aktivuje sa istá forma bielych krviniek, takzvané T-lymfocyty. Na ich aktivácii sa spolupodieľajú určité tkanivové markery (HLA-antigény), ktoré T-lymfocyty nerozoznávajú ako telu vlastné a napádajú ich.

Aktivácia T-lymfocytov má za následok zápal okolitého tkaniva, počas ktorého sú na miesto zápalového diania povolané aj iné imunokompetentné bunky. Zápalová reakcia postihuje predovšetkým bunky vnútorného mazu kĺbu (synovia). Typickými následkami tohto zápalu v kĺbe sú prehriatie, bolesť a opuch, a nakoniec obmedzenie funkcie.

Zápalové bolesti a bolesti, ktoré sú vyvolané sekundárne opuchom v kĺbe, sa objavujú počas akútnych náporov artritídy, ale aj zdĺhavo pálivo počas medziobdobí.

Symptómy

Typickými symptómami sú:

 • nočné a ranné bolesti kĺbov
 • ranná meravosť v 3 alebo viacerých kĺboch viac ako 1 hodinu
 • opuch kĺbov, typicky v základných kĺboch prstov (kĺby MCP) a v stredných medzičlánových kĺboch prstov (kĺby PIP)
 • všeobecný chorobný pocit s únavou a vyčerpanosťou

Hoci je v rannom štádiu niekedy postihnutých len málo kĺbov, po istom čase sa takmer vždy rozvinie takzvaná polyartritída, t.zn. zápal mnohých veľkých a malých kĺbov tela s častým napadnutím kĺbov rúk a prstov. Výnimku tvorí len chrbtica, ktorá okrem kĺbu medzi hlavou a krkom (kĺb atlanot-axial) nebýva postihnutá takmer nikdy. V ďalšom prebehu ochorenia sa môžu vyvíjať nasledovné typické zmeny:

 • ulnardeviácia = odklonenie prstu smerom von
 • deformita labutieho krku = ohnutie posledného článku prsta smerom dolu
 • deformita gombíkovej dierky = „vyskočenie“ medzičlánkového kĺbu prsta dohora
 • reumatický uzlík = rast gumovitého uzlíku na strane kĺbov, ktorú je možno vystierať
 • deformita labutieho krku druhého prstu = reumatický uzlík na predlaktí

Postihnuté však môžu byť nielen kĺby ale aj iné orgány. Tieto takzvané extraartikulárne manifestácie postihujú pľúca, srdce, oči, kožu a rôzne žľazy (slzné a slinné žľazy). Majú spoločné to, že aj tu môže dochádzať k zápalovým reakciám s následnou patologickou prestavbou tkaniva.

Terapia

Liečba pacienta s reumatoidnou artritídou si vyžaduje veľké skúsenosti ako aj interdisciplinárnu spoluprácu medzi internistickými reumatológmi, ortopédmi, liečebnými gymnastmi a ergoterapeutmi. K dispozícii sú nasledovné formy terapií:

medikamentózna terapia

 • injekcie kortizónovými preparátmi do kĺbov
 • liečebná gymnastika a fyzikálna terapia
 • ergoterapia a rehabilitácia
 • operatívna liečba (synovektómie a rekonštrukčná chirurgia)
Prognóza
Hoci sa vyskytujú aj priaznivé priebehy, prebieha reumatoidná artritída väčšinou s progresívnym postupom. Porušenia kĺbov sú na röntgénovej snímke vidno takmer vždy po niekoľkých rokoch. Dnešnými liekmi síce možno u väčšiny pacientov priebeh zbrzdiť, a často dobre a dlhú dobu kontrolovať zápal a bolesti, napriek tomu existuje nemalé riziko trvalej invalidity. Cieľom medikamentóznych a podporných fyzikálnych terapeutických opatrení by preto malo byť – sprevádzať pacientov, udržiavať ich – pokiaľ možno – bez ťažkostí a čo najdlhšie odďalovať rozpínajúce sa porušenia kĺbov, ktoré musia byť ošetrené chirurgicky.

Vyskúšajte prístroj úplne zadarmo!

Prístroj vhodný pri tomto ochorení

Biotorus LT-100

Požíva ho viac ako

120 000 zákazníkov

„Prístroj som si zakúpila, lebo mám reumatoidnú artritídu. Od zakúpenia ho používam s menšími prestávkami denne ( asi 1 hod spolu, dám si 2, alebo 3 dávky). Bola som operovaná na kĺby a po operácii som ho používala hneď aj cez sádru. Myslím, že prístroj prispel k tomu, že sa kosti hojili prekvapivo rýchlo. Pocitovo to vnímam tak, že sa mi zmiernili bolesti, som s ním spokojná.“

– Agneša, Zvolen

Späť na

výber ochorení

SKÚŠKA PRÍSTROJA ZADARMO!

Naše prístroje nie sú pre každého, preto Vám odporúčame vyplniť formulár.

Do 3 pracovných dní Vás budeme telefonicky kontaktovať a zistíme či je pre Vás prístroj vhodný. V prípade, že áno, dohodneme Vám termín, kedy si prístroj môžete bezplatne vyskúšať.

Môžete nám napísať aj na Live chate v pravom dolnom rohu alebo zavolať v pracovné dni od 8:00 do 16:00 hod.

Tel. číslo: (+421) 0917 493 800
Súhlasím so spracovaním osobných údajov *

Áno, môžete mi ich zasielať emailom


ORIN Slovakia s.r.o., Na Štepnici 1379/1, 960 01 Zvolen, IČO: 36212504, DIČ: 2020031299, IČ DPH: SK2020031299

 

 

 

Copyright © 1995-2019 ORIN Slovakia s.r.o.

VYSKÚŠAJTE NAŠE PRÍSTROJE ZADARMO BEZ AKÝCHKOĽVEK ZÁVÄZKOV, STAČÍ VYPLNIŤ FORMULÁR

Súhlasím so spracovaním osobných údajov pre potreby vybavenia mojej požiadavky *

Páči sa Vám naša služba? Máme pre Vás pripravených množstvo ďalších zaujímavostí a zliav. Chcete ich?

Áno, môžete mi zasielať emailom zaujímavosti súvisiace s uvedeným produktom a možnosti využitia rôznych zliavPin It on Pinterest