Popáleniny – omrzliny

Popálenia ohňom, horúcimi nápojmi  či elektrickým prúdom môžu byť mierne, ale aj život ohrozujúce. Niektoré popáleniny stačí ošetriť doma, iné potrebujú okamžitú lekársku pomoc.

Popáleniny sú poranenia rôznych vrstiev kože a hlbších tkanív spôsobené rôznymi chemickými alebo fyzikálnymi vplyvmi. Koža je dôležitý ochranný orgán organizmu, ktorý chráni pred infekciami (z okolitého prostredia), dehydratáciou (stratou vody), a stratou hmotnosti.

Typy popálenín

Popáleniny 1.stupňa sú najčastejšie zapríčinené krátkotrvajúcim dotykom s horúcimi predmetmi. K príznakom patrí začervenanie, bolesť, niekedy opuch.

Popáleniny 2. stupňa sú závažnejšie popálenia. V mieste popálenia sa tvorí pľuzgier, začervenanie je intenzívne.

Popáleniny 3. stupňa sú najhlbšie a najzávažnejšie. Paradoxne sú menej bolestivé ako predchádzajúce stupne, nakoľko dochádza i k poškodeniu

Čo robiť
Popáleniny a obareniny treba čo najrýchlejšie ochladiť, aby sa nepoškodili hlbšie tkanivá a zmiernila sa bolesť, opuch a možnosť vzniku šoku.

  1. Z postihnutého miesta opatrne odstráňte všetok odev (okrem šatstva prilepeného na postihnutú kožu) skôr, ako začne opúchať. Pľuzgiere neprepichujte, neodstraňujte zvyšky kože, ani inak nezasahujte do poškodeného miesta. Hrozí vznik infekcie.
  2. Na popálenú časť nechajte pomaly tiecť studenú vodu (10 minút, aj viac – až kým sa bolesť zmierni). Do popáleného miesta nikdy nevtierajte masti krémy ani olej!
  3. Ak ide o popáleninu 1. stupňa, prikryte ju čistým, najlepšie sterilným materiálom, ktorý nezanecháva vlákna. Nepoužívajte vatu ani náplaste!
  4. Ak máte pochybnosti o vážnosti poškodenia, vyhľadajte lekársku pomoc.

Vyskúšajte prístroj úplne zadarmo!

Prístroj vhodný pri tomto ochorení
Ulticare LT-99
Požíva ho viac ako
120 000 zákazníkov
Späť na
výber ochorení

SKÚŠKA PRÍSTROJA ZADARMO

Môžete nám aj zavolať v pracovné dni od 8:00 do 16:00 hod.

Tel. číslo: 0917 493 800

Spracovanie osobných údajov:

Páči sa Vám naša služba? Máme pre Vás pripravených množstvo ďalších zaujímavostí a zliav? Chcete ich?

   

ORIN Slovakia s.r.o., Na Štepnici 1379/1, 960 01 Zvolen, IČO: 36212504, DIČ: 2020031299, IČ DPH: SK2020031299

© 2019 ORIN Slovakia s.r.o.

Pin It on Pinterest