Poradňa BIOquant

Otázky

Pre zobrazenie odpovede kliknite pri otázke na oranžový symbol + na pravej strane.

Dobrý deň, trpím ochorením skleróza multiplex. Môže mi Bioquant nejakým spôsobom pomôcť?
Odpovedá MUDr. Šipoš:

BIOquant môže priaznivo ovplyvniť neuróny (nervové bunky) tým, že sú lepšie zásobované krvou, kyslíkom a živinami v dôsledku jej zlepšených reologických a „vyživujúcich“ vlastností.
To môže viesť k spomaleniu degeneratívneho procesu neurónov a nervových vlákien.

S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš

Dobrý deň, poprosím Vás o radu k používaniu prístroja Bioquant N: liečim sa na hypertenziu II.st. , zelený zákal a občas mávam zvýšený cholesterol a bol som operovaný na poškodené chlopne medzi vonkajšími a vnútornými žilami na nohách a odvtedy nosím kompresné pančuchy na liečbu žíl. Prosím, môžete mi poradiť, či môžem na liečbu uvedených chorôb používať tento prístroj?
Odpovedá MUDr. Šipoš:

áno, používanie BIOquantu je vhodné pri  vyššie spomínaných ochoreniach.
Najmä čo sa týka srdcovocievnych problémov – teda Artériovej hypertenzie, Hypercholesterolémie aj Varixov dolných končatín, ktorých súčasťou sú porušené žilové chlopne…
Používanie BIOquantu je vhodné ako doplnková liečba u týchto stavov, kde môže prispieť zlepšením krvnej reológie k prevencii tvorby žilových trombov (krvných zrazenín) a tromboflebitídy (zápalu trombotizovaných varikóznych žíl). Samozrejme je súčasťou komplexnej liečby – ktorú máte istotne odporučenú svojim ošetrujúcim lekárom (venotoniká, prípadne antiagreganciá, režimové opatrenia – životospráva s dostatočným príjmom tekutín, nefajčenie, neslaná strava, prípadne správne volené elastické bandáže, nenosiť tesné spodné prádlo, ponožky, podkolienky s úzkymi do kože sa „zarezávajúcimi“ gumičkami, nesedávať s prekríženými nohami, dlho nestáť na jednom mieste bez pohybovania dolnými končatinami,…).

S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Mojej sestre /36 r./ zistili teraz Boréliu IgG: + 33,2 AU/ml. Doteraz nemala žiadne príznaky, jedine pred mesiacom si všimla červenú škvrnu a na zákl. toho išla na vyšetrenie. Lekár povedal, že to už môže mať aj 5 rokov a zlepšovať sa to už nebude. Môže jej používanie BioQuantu zlepšiť zdravotný stav, tak aby to nepostihlo nervový alebo kĺbový systém ? Za Vašu odpoveď a ochotu ďakujem.
Odpovedá MUDr. Kabaivanov:

Dobry den, pozitivita Ig G naznačuje, že boreliova infekcia je t.č. aktivna, v takom pripade je najdolezitejsie infekciu preliečiť antibiotikami- bude makrolidy- klacid, sumammed ale po dobu 3 tyždnov, alebo tetracyklinova rada tiež na 3 tyzdne. Bioquant ma skor vyznam ako doplnujuca liečba na dlhsie obdobie ako podpora imunity a prevencia recidivy borelioze.
S pozdravom MUDr. Kabaivanov

Dobrý deň, mám jednu otázku od nášho potencionálneho zákazníka: pri kontrole EKG, ako aj kontrole holterom EKG mám menší výskyt KES, cca 18 % KES. Odporúčate na túto diagnózu /Monomorfná KES - trigemínia, arteriova hypertenzia st 2, VPR ESC/ESH/ vyskúšať Váš prístroj Laser Bioquant N, či by to použitím pomohlo zlepšiť stav Arytmie, či odstrániť KES aj keď ich subjektívne necítim.
Odpovedá MUDr. Kabaivanov:

Dobry den, monomorfná komorova extrasystolia /trigemenia/ nie je spojena s vyraznym arytmogennym rizikom, skor suvisi s nedostatočne dobre liečenou arterialnou hypertenziou, eventualne hypertrofiou ľavej komory, takze ucinna liečba arterialnej hypertenzii a regresia hypertrofie ľavej komory /najma beta blokatory/ by dokazali redukovat vyskyt komorovej extrasystolie, pristroj Bioquant je vhodny doplnok v tejto liečbe, zlepsuje prekrvenie myokardu a tym tiez pozitivne ovplyvnuje vyskyt komorveju extrasystolie.
S pozdravom MUDr. Kabaivanov

Mám ischémiu srdca, dvojcievne postihnutie RIA, má stentu v cieve, ľavá komora na 45-50 %. Po použití prístroja BIOquant sa mi zvýšil krvný tlak na 160, ako by sme to vedeli vyriešiť?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Dobrý deň,
Bioquant je práve na takéto diagnózy veľmi vhodný, preto by bola škoda ho nepoužívať. Vzostup TK v systolickej zložke na 160 mmHg nie je nijako kritická hodnota, preto by som sa tohoto tlaku až tak neobával. Mohlo ísť o tzv. reverznú (alebo odliečovaciu) reakciu. Navrhoval by som na pár dní aplikáciu BIOquantu vynechať (kým sa TK neupraví na hodnotu pod 140 mmHg) a potom pokračovať. Prípadne, ak si pacient aplikoval intenzitu 4 alebo 5 mW, nech si ju zníži na 3 mW. TK treba sledovať naďalej a podľa toho postupovať. Predpokladám, že vzostup TK je len prechodný (dočasný) a v používaní prístroja bude môcť úspešne pokračovať.
S prianím dobrého zdravia a optimálneho TK MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň pán MUDr. Šipoš, chcel by som sa opýtať, či je vhodné použitie prístroja BIoquant na kŕčové žily. V prípade, že áno, ako mi môže prístroj konkrétne pomôcť?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Pekný deň,
áno je možné používať BIOquant aj pri kŕčových žilách (varixoch).
Uplatňuje sa tu viacero účinkov, hlavne antiagregačný (zlepšenie krvnej reológie – prúdenia krvi a zvýšenej krvnej zrážanlivosti), čím sa znižuje riziko vzniku trombózy a tromboflebitídy. To znamená, že sa zníži riziko vzniku krvných zrazením a zápalu v kŕčových žilách. Tieto komplikácie bývajú pri varixoch časté. Zároveň sa tým znižuje aj riziko vzniku tromboembolizmu.
Ďalej je to protizápalový efekt,  celkové zlepšenie okysličenia organizmu…
S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, pacientka sa dlhodobo lieči na boleriózu. Ako jej môže pomôcť používanie Bioquantu? Môže používať prístroj BIOquant?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Dobrý deň,
Áno, pacientka môže BIOquant pri borrelióze používať.
Spôsob použitia treba dodržiavať štandardný, t.j. taký aký je uvedený v návode k prístroju.
Pomôcť jej môže tým, že zlepšením reologických vlastností krvi sa zlepší prekrvenie a okysličenie organizmu, lepšie sú odvádzané „produkty“ zápalu, teda protizápalový efekt a tiež podporou imunity.
S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Pán MUDr.Šípoš mám na Vás dotaz, ohladne používania prístroja BIOquant. Prístroj sme si zakúpili ešte v januári t.r. používala som to ja aj manžel. Manžel dostal deň pred Veľkou nocou mozg.cievna príhodu. Po hospitalizácii nechce používať prístroj, že to mu spôsobil BIO quant. Ja som mu tvrdila, že nieje to pravda. Rada by som bola, keby ste sa vyjadrili k tomuto tvrdeniu. Manželova diag. je TRANZITORNA GLOBÁLNA AMNÉZIA,arter.hypertenzia liečby doteraz /CHSNYHA/ s novozistenou FA s ekonomickým prevodom na komory TROMBOCYTOPÉNIA ľahká st. Liečba: Cavinton forte, Atoris /80/,Lucetam /1200/,Vasokardin /50/,Noliprel forte A/5/1,25, Paradaxa /150/, Tensiomin /12,5/ p.p. Diag.som odpísala z prepúšťacej správy dúfam,že je to dobre.Prosím Vás ako o Vaše posúdenie, ako používať prístroj. Ďakujem Vám predom .
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Prajem Vám pekný deň,
z údajov – diagnóz, ktoré ste napísali vyplýva, že príčinou tranzitórnej globálnej amnézie (čiže prechodnej – slabšej mozgovej príhody resp. ischemickej ataky s prechodnou stratou pamäte), bola novozistená FA = fibrilačná arytmia predsiení. Práve táto diagnóza: FIBRILÁCIA PREDSIENÍ je jednou z najčastejších príčin mozgových príhod (či už tzv. mozgových porážok-mŕtvic alebo „len“ prechodných ischemických aták, ktoré sa do 24 hodín upravia). Toto by Vám istotne potvrdil aj každý klinický neurológ i kardiológ z praxe – pokojne sa ich viacerých na to môžete spýtať (najlepšie Vašich ošetrujúcich lekárov v týchto odboroch).
Prečo k príhode došlo?: Pri fibrilácii predsiení (je to jedna z najčastejších porúch srdcového rytmu u ľudí stredného a vyššieho veku) dochádza k tomu, že predsiene nepracujú pravidelne (nekontrahujú sa dokonale, ale sa iba chvejú, alebo mihajú – slovo fibrilácia znamená mihanie) a tým sa nedokonale vyprázdňujú. Tým dochádza k stagnácii krvi v predsieňach srdca (čiže krv prúdi zle, nepravidelne, chaoticky) a dochádza ľahšie k tvorbe nástenných trombov (zrazenín). T.j. na vnútornej strane predsiení srdca sa takto ľahšie môžu tvoriť krvné zrazeniny a tieto sa následne uvoľňujú (odtrhnú) a krvným prúdom môžu byť zanesené do rôznych orgánov tela, často práve do mozgu, kde vyvolajú takúto alebo podobnú príhodu. Teda v žiadnom prípade to nemohol spôsobiť účinok BIOquantu.
BIOquant – jeho laserové svetlo – slúži na to, aby sa krvinky (erytrocyty) a krvné doštičky (trombocyty) nadmerne nezhlukovali, t.j. aby nevytvárali krvné zrazeniny. Preto je účinok BIOquantu dobrou prevenciou srdcovocievnych a mozgovocievnych príhod a je vhodný aj na doliečovanie takýchto stavov a na prevenciu ich opakovania sa. Samozrejme, nasilu jeho používanie manželovi nevnucujte, len mu to vysvetlite a je len na jeho slobodnom rozhodnutí či ho bude používať alebo nie. Ak áno, tak postupujte presne podľa návodu k prístroju – t.j. začnite najkratším časom aplikácie (spravidla 10 minút – po 5 minút na každú nosnú dierku) a najnižšou intenzitou, po dosiahnutí 30 minút denne si môžete intenzitu postupne zvyšovať… (podľa tolerancie).
A samozrejme manžel by mal v každom prípade brať aj lieky na prevenciu vytvárania krvných trombov – čiže ľudovo povedané „na riedenie krvi“ – v jeho prípade je to liek Pradaxa (ktorý má naordinovaný svojim lekárom). Treba ho brať podľa odporúčania lekára.
S prianím skorého a úplného uzdravenia a pokoja v duši MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň pán MUDr. Kabaivanov, chcem sa spýtať, či môže pacientka používať Bioquant, ak má fibrilácie srdca a užíva liek Pradaxa?
Odpovedá MUDr. Kabaivanov:

Fibrilácia predsiení je ochorenie, ktoré si žiada doživotnú antikoagulačnú terapiu /Warfarin, dnes už aj tak zvané „nové“ antikoagulancia- Pradaxa, Xarelto/ za účelom prevencie cievnej mozgovej prihody riziko , ktorej u pacientov s fibriláciou predsiení je 5- násobne vyššie. Bioquant je prístroj, ktorý tiež ovplyvňuje zrážanlivosť krvi , ale nie až v takej miere, aby robil liečbu Pradaxy kontraindikovanou. Používanie prístroja je možné, samozrejme odporúčam používať nižšiu intenzitu aplikácie a kratšie trvanie.

S pozdravom MUDr. Kabaivanov

Pacientka má kombináciu viacerých ochorení - vyoperovaná štítna žľaza, na ktorú berie hormonálnu liečbu (jej dôsledkom ako nežiadúci účinok je zanášanie ciev), má dvakrát operované kŕčové žily a mala mozgové príhody menšieho rozsahu s miernym poškodením ľavej hemisféry mozgu. Má nasadenú medikamentóznu liečbu. Myslíte si aj vy, že aj pri súbehu týchto ochorení by Bioquant mohol výrazne pomôcť pri zlepšení jej stavu ako doplnková liečba a nezasiahne negatívne do hormonálnej liečby po vyoperovanej štítnej žľaze?
Odpovedá MUDr. Kabaivanov:

Dobrý deň, Bioquant sa môže aplikovať aj u pacientov s ochorením štítnej žľazy, ale pacientka musí mať ochorenie stabilizované, t.j. normálne hodnoty TSH, fT4 aT /hormóny št.žľ./ Čo sa týka prekonanej cievnej mozgovej príhody, tam je Bioquant prospešný, zlepšuje hemoreologické vlastnosti, t.j. zlepšuje prietok krvi v mozgových cievach, samozrejme pacientka musí užívať základnú terapiu od neurológa a kardiológa /event. internistu/.

S pozdravom MUDr. Kabaivanov

Dobrý deň, je možné používanie prístroja BIoquant u pacientky, ktorá má tieto ťažkosti: - retrotrombóza bypassov - hematologická trombofília homozygot pay - syndróm lepivých trcytov - okrem toho má niekedy klientka zlý D - DIMER ANALYZÁTOR - posledne 2,12 oproti normálu 0 - 0,5, vtedy berie injekcie do brucha CLEXANE
Odpovedá MUDr. Kabaivanov:

Dobrý večer, z Vašej otázky je zrejmé, že pacientka má vrodený trombofílny stav, ktorý sa prejavuje zvýšenou zrážanlivosťou krvných doštičiek /trombocytov/, bez mechanického porušenia cievnych stien. Výsledok môže byť, upchávanie /trombóza/ ciev, vrátane trombózy bypassov, čo je závažný, až život ohrozujúci stav. Základná liečba je antikoagulačná /rozpustenie krvných zrazenín/ alebo antiagregačná terapia /prevencia tvorby krvných zrazenín/. Aplikácia prístroja Bloquant, ako doplňujúca liečba k vyššie uvedených spôsobov liečby je vhodná- znižuje zrážanlivosť krvných doštičiek, zlepšuje prietok krvi, a môže ťažkosti pacientke zmierniť. Dôležité je pritom informovať ošetrujúceho lekára a monitorovať parametre zrážanlivosti krvi- INR, APTT.

S pozdravom MUDr. Kabaivanov

Dobrý deň prajem, Mám ischémiu srdca, dvojcievne postihnutie RIA, mám stentu v cieve, ľavá komora na 45-50 % Po použití prístroja BIOquant sa mi zvýšil krvný tlak na 160, ako by sme to vedeli vyriešiť?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Dobrý deň,

Bioquant je práve na takéto diagnózy veľmi vhodný, preto by bola škoda ho nepoužívať. Vzostup TK v systolickej zložke na 160 mmHg nie je nijako kritická hodnota, preto by som sa tohoto tlaku až tak neobával. Mohlo ísť o tzv. reverznú (alebo odliečovaciu) reakciu. Navrhoval by som na pár dní aplikáciu BIOquantu vynechať (kým sa TK neupraví na hodnotu pod 140 mmHg) a potom pokračovať. Prípadne, ak si pacient aplikoval intenzitu 4 alebo 5 mW, nech si ju zníži na 3 mW. TK treba sledovať naďalej a podľa toho postupovať. Predpokladám, že vzostup TK je len prechodný (dočasný) a v používaní prístroja bude môcť úspešne pokračovať.
S prianím dobrého zdravia a optimálneho TK MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, rád by som zistil u p.MUDr.Šípoša, či smiem používať Bioquant, ak : Som v 2.skupine hemofilikov , mám dedične podmienenú poruchu krvotvorby s Dg Lymfocytóza, som sledovaný na hematologii á 5-6 mesiacov, lieky neberiem.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Dobrý deň,
áno, za predpokladu že je hemofília stabilizovaná, že nie sú aktuálne prítomné prejavy krvácavosti. Určite by som sa však na Vašom mieste o tom ešte poradil so svojim ošetrujúcim hematológom a začal by som len krátkymi aplikáciami po 3-5 minút denne do každej nosnej dierky a len najnižšou intenzitou – t.j. 3 mW. Ak sa žiadne problémy neobjavia (prejavy krvácania, tvorba modrín bez úrazového resp. mechanického podnetu) tak po cca. týždni by som si postupne dĺžku aplikácie o 1-2 minúty predlžoval až do dosiahnutia doby aplikácie 30 minút denne (po 15 minút na každú nosnú dierku).
S prianím stabilizácie zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, čo robiť v prípade, že sa človeku po používaní prístroja BIOquant robia v nose chrasty. Čím to môže byť spôsobené? Ako tomuto predchádzať? Ďakujem za odpoveď
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Dobrý deň,
pravdepodobne sa jedná v tomto prípade o mimoriadne citlivú a ľahko zraniteľnú vnútronosovú sliznicu a mikrotraumy (drobné poranenia) sliznice sú spôsobované mechanicky – vkladaním a vyberaním aplikátora (nadstavca). Môže ísť aj o atrofiu slizníc po opakovaných rinitídach (teda o stenčenie vnútronosovej výstelky po opakovaných zápaloch – nádchach). Takéto sliznice sú potom citlivejšie a ľahšie zraniteľné. Určite to nemôže byť spôsobené spálením laserovým lúčom BIOquantu, ktorého intenzita takúto hodnotu zďaleka nedosahuje.
Poradil by som v tomto prípade používať ten tenší nadstavec priložený k prístroju BIOquant, nezatláčať si ho nasilu a nie príliš hlboko do nosových dierok. Na ošetrenie nosa je vhodné jemne vtierať špičkou malíčka alebo vatovým tampónikom niektorú z hojivých epitelizačných mastí – napr. Infadolan, Dermazulen,…. prípadne inú vhodnú voľnopredajnú masť z lekárne – poradí klientovi pani lekárnička v každej lekárni. Toto je aj vhodná prevencia. Kým sa sliznice nezahoja – treba urobiť prestávku v používaní prístroja BIOquant – zhojiť by sa to však malo rýchlo, spravidla do 7-10 dní.
S prianím dobrého zdravia a bezproblémového používania prístroja MUDr. J. Šípoš.

Moja príbuzná má záujem o naše prístroje,lenže má nasledovné zdravotné problémy.Na obidvoch nohách má umelé cievy,by pasy,následne dostala porážku,o mesiac druhú,potom jej operovali nejaký kalten či čo a má nejakú pružinku,ktorá jej má rozťahovať cievy.Okrem srdcovocievnych ochorení má aj cukrovku.Chceli by sme vedieť,či môže použivať bioqant
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, môže. Používanie BIOquantu je hlavne na tieto stavy indikované – srdcovocievne a mozgovocievne ochorenia na podklade aterosklerózy, tromboembolizmu, stavy po mozgových cievnych príhodách, cukrovka s jej komplikáciami,… Nie sú prekážkou ani „umelé“ cievy, by passy, stenty,…
Prajem zlepšenie a stabilizáciu zdravotného stavu, MUDr. J. Šípoš.

Som diabetička, pred rokom NCM-pravá strana.Momentálne komplikácie: bolesti ľavej strany- opuch oka, ruky. Napriek tomu, že užívam magnézium časté kŕče, hlavne do lýtok. Užívam: coryol 25mg 1 0 1, tenaxum 1mg 1 0 1, valsacor 160mg 0 0 1, valzap 160/12,5mg 1 0 0, sortis 80mg 0 0 1,gabapentin 400mg.1 1 1.Chcem vedieť, či je prístroj bioquant vhodný aj pre mňa a či zmierni moje komplikácie jeho používanie
Odpovedá MUDr. Šípoš:

prístroj BIOquant je na uvedené diagnózy vhodný. Samozrejme Vaše diagnózy nie sú jednoduché a Diabetes mellitus je už v štádiu rozvinutých komplikácií. Dá sa však predpokladať aj očakávať, že určité zlepšenie stavu a zmiernenie ťažkostí pravidelné používanie BIOquantu prinesie. Predpokladom toho je však aj dôsledná kontrola – t.j. kompenzácia cukrovky pravidelnou liečbou a životosprávou diabetika.
Prajem Vám zlepšenie zdravotného stavu a veľmi dobrú stabilizáciu diabetu.
MUDr. J. Šípoš

Je možné použiť Bioquant po operácii Hemispazmus faciel dex, neurovask. konflikt AICA?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, v tomto prípade je možné BIOquant používať.
S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, mám od r. 1987 Reumatoidnú artritídu III.štádia ,séropozitívna. Beriem biologickú liečbu HUMIRA 40 mg raz za 14 dní, Metotrexát 7,5 mg.týždenne.Možem pri tomto ochorení používať LASER BIOQUANT?Okrem toho užívam Procoralan7,5mg,Locren20mg, Atacand 8mg a Symbicort200. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, pri uvedenom ochorení ako aj pri užívaní daných liekov je možné prístroj BIOquant používať.
S prianím zlepšenia zdravia MUDr. J. Šípoš.

Ako môže pomôcť bioquant pri liečbe anémie.Ďakujem.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Pri anémii, čiže chudokrvnosti (alebo málokrvnosti) je znížený počet červených krviniek (erytrocytov), alebo množstvo červeného krvného farbiva v krvi, alebo najčastejšie sú znížené oboje. BIOquant môže pri anémii pomôcť najmä tým účinkom, že erytrocyty ktoré sú u väčšiny z nás agregované, čiže „pozliepané“ do zhlukov, retiazok, aglomerátov… oslobodzuje, čiže „rozlepuje“. Tým sa vzájomne uvoľňujú a získavajú väčšiu väzbovú kapacitu pre naviazanie O2 aj CO2. Takto potom krvné plyny – kyslík – v pľúcnych alveolách lepšie na seba naviažu a následne ho odovzdajú tkanivám a orgánom v tele – napr. srdcu, mozgu, svalom,… Rovnako lepšie, teda väčšou plochou, na seba naväzujú kysličník uhličitý v tkanivách a orgánoch a odovzdávajú ho pľúcam v pľúcnych alveolách (mechúrikoch) na výmenu za kyslík. To znamená v konečnom dôsledku zlepšené okysličenie celého organizmu.
S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Chcel by som sa opýtať, či môže prístroj BIOquant štandardne používať aj osoba s jednou obličkou.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, osoba s jednou obličkou môže prístroj BIOquant bez problémov používať.
S pozdravom a s prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň! Používam doma Bioquant, chcem sa spýtať či s prístrojom viem liečiť aj chorobu: wegenerova granulomatoza s histol? Ak áno, tak ako mám používať na to Bioquant? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Pri uvedenej diagnóze možno využiť ako doplnok liečby protizápalový účinok BIOquantu za predpokladu že nie sú prítomné hemoragické prejavy (krvácania).
Čo sa týka spôsobu použitia BIOquantu – postup je obvyklý – t.j. taký ako je uvedené v návode k prístroju – s postupným zvyšovaním…
S prianím skorej remisie ochorenia, stabilizácie stavu a dobrého zdravia  MUDr. J. Šípoš.

Dobrý den, chcela by som sa spýtať, či prístroj Laser BioQuant pomôže napr. aj pri zvýšenom bilirubíne? Manželovi pri poslednej preventívnej prehliadke zistili zvýšený bilirubín, avšak po užívaní liekov na zníženie bol výsledný efekt po dvojmesačnom užívaní opačný... Bilirubín mal aj po užívaní liekov vyšší, ako predtým.... A ja by som chcela vedieť, či prístroj dokáže krvný tlak aj zvýšiť - či skôr upraviť, keďže mám pravidelne nízky tlak. Ďakujem za odpoved.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

V rámci všeobecne známych účinkov Bioquantu, najmä zlepšením prekrvenia orgánov, aktiváciou metabolizmu, detoxikačným efektom… možno predpokladať aj priaznivý vplyv na hyperbilirubinémiu. Samozrejme je tiež potrebné príslušnými vyšetreniami zistiť príčinu zvýšených hodnôt bilirubínu a túto odstrániť, resp. adekvátne liečiť.
Čo sa týka nízkeho krvného tlaku, dosiahnuť jeho vyrovnanie a stabilizáciu môže Bioquant pomôcť priaznivým vplyvom na tzv. neurohumorálnu reguláciu. Tiež Vám poradím zvýšiť si pitný režim, t.j. prijímať viac tekutín – cca. 2 litre vody denne a viac sa pohybovať – najlepšie robiť rekreačne nejaký vhodný šport – ako napr. turistika, bicyklovanie, plávanie, bežky a pod.
S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Zaujímalo by ma, či je vhodné používať Bioquant laser, ak má pacient diagnostikovanú chronickú hepatitídu B. Manžel má chronickú hep B, momentálne v liečbe Pegasysom. Krvný obraz má veľmi slabý, kolísavo WBC 1,5-1,9, neutrofily 0,3-0,6, trombocyty 60-90, hemoglobín 125-130, tiez berie preventivne aspirin protect. Prístroj máme doma, zaujímalo by ma, či je terapia pre neho vhodná, a ak áno, ako postupovať. Ďakujem
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Použitie Bioquantu v tejto indikácii je vhodné pre známe účinky laserterapie, najmä efekt protizápalový, zlepšenie mikrocirkulácie a krvnej reológie, aktivácia enzýmov,…
Postupujte presne tak ako je uvedené v návode – brožúre k prístroju, dodržte postupnosť: fázu adaptácie s pozvoľným pridávaním minút aplikácie na najnižšej intenzite 3 mW až do 30 minút denne. Je možné fázu adaptácie predĺžiť z 2 na 3 týždne, zvlášť ak by sa objavili známky krvácania, ktoré sa u pacientov s pečeňovým ochorením vyskytujú často aj mimo laserterapiu. V prípade dobrej tolerancie prejdite na fázu ošetrovania a postupujte ako je uvedené ďalej v návode.
S prianím zlepšenia zdravia MUDr. J. Šípoš.

Mám zvýšenú tvorbu krvných doštičiek. Je prístroj Bioquant vhodný na liečenie tohto zdravotného problému?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, je vhodný, pretože nakoľko máte zvýšenú tvorbu krvných doštičiek (trombocytov), tým je vyšší aj ich počet (zrejme nad hornú hranicu normy), čo môže viesť k zvýšenému riziku tvorby krvných zrazením (trombov) v cievach. Používanie Bioquantu riziko vzniku trombózy znižuje.

Chcel by som sa opýtať, ako používať Bioquant u pacienta, ktorému zistili embóliu pľúc
Odpovedá MUDr. Šípoš:

U pacienta po prekonaní pľúcnej embólie – po odznení akútneho štádia a stabilizácii stavu, t.j. spravidla po prepustení pacienta z nemocnice domov – je možné používať Bioquant. Aplikuje sa klasicky ako stojí v návode k prístroju, čiže treba prejsť adaptačnou fázou s postupným pridávaním minút aplikácie a následne aj intenzity. Adaptačná fáza trvá obvykle 2 týždne. Ďalšie ošetrovanie bežne trvá cca. 3 mesiace s dennou aplikáciou 30 minút pri intenzite, ktorú pacient dobre toleruje – obvykle to býva intenzita 3-4 mW. Potom sa urobí prestávka niekoľko týždňov až 2-3 mesiace a ošetrovanie (liečba) sa môže opakovať.

Pacient s umelo rozšírenou cievou pri srdci - tzv. balónik, obáva sa pomáhať si bioquantom, aby si náhodou neublížil. Je táto obava oprávnená?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Práve naopak – Bioquant pôsobí proti nadmernému zrážaniu krvi, teda antiagregačne – čiže zabraňuje tvorbe krvných trombov v koronárnom riečisku srdca, ktoré sú príčinou ich upchatia a infarktu. Preto v takomto prípade je používanie Bioquantu prospešné.
S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Ako ovplyvňuje použitie Bioquantu nízky tlak? Tiež ho pomáha liečiť, alebo to nemá zmysel používať pri tomto probléme?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Bioquant síce priamo nízky krvný tlak neovplyvňuje, avšak priaznivo vplýva okrem iného na tzv. neurohumorálnu reguláciu organizmu a nervový systém, ktorý hrá úlohu aj pri regulovaní a normalizácii krvného tlaku. Preto používanie Bioquantu je aj v tomto prípade osožné. Ľuďom so sklonom k nízkemu krvnému tlaku môžete odporučiť súčasne zvýšenie pitného režimu (piť aspoň 2 litre vody denne) a primerané pohybové aktivity – veľmi prospešné je rekreačné športovanie – napr. turistika, bicyklovanie, plávanie, kondičný beh, v zime bežky a podobne.

Je možné použitie Bioquantu súbežne s užívaním liekov Trombex a Sortis?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, použitie Bioquantu je vhodné súbežne s užívaním liekov Trombex i Sortis. Vzájomné pôsobenie na cievnu stenu, krvnú reológiu a lipidy je synergické, teda priaznivé, navzájom sa podporujúce. Odporúčam

Dobrý deň, diagnostikovali mi kandidu. Ako pôsobí v tomto prípade použitie Bioquantu? Aká je účinná liečba a spôsob použitia?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Používanie Bioquantu podporí imunitu, zvýši aktivitu leukocytov, zlepší prekrvenie a okysličenie tkanív.
Postupoval by som podľa platného návodu k prístroju, t.j. postupné pridávanie času a intenzity vo fáze adaptácie, ktorá by mala trvať cca. 2 – 3 týždne. Pri dobrej tolerancii intenzity 4 mW 30 minút denne (po 15 minút do každej nosovej dierky) by som odporúčal túto aplikovať cca. 3 mesiace.
Pri ochorení plesňou Candida albicans je v rámci liečby zároveň tiež veľmi dôležité v strave obmedziť príjem jednoduchých cukrov (sladkostí) a konzumovať výrobky s tzv. priateľskými baktériami – napr. jogurty so živou kultúrou Lactobacillus acidophyllus a pod.
S pozdravom a s prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, hlboká žilná trombóza od roku 2008, odvtedy mám problémy a bolesti pri záťaži a opuch stehna. Nemôže sa tromb odtrhnúť a posunúť ďalej? Nie je to nebezpečné?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Hlboká žilová trombóza nesie vždy so sebou riziko tromboembolizmu, t.j. že sa zrazenina „odtrhne“ a krvným prúdom zanesie napr. do pľúc, do mozgu alebo do ktoréhokoľvek iného orgánu kde spôsobí embóliu (t.j. z trombu sa stane embolus). Toto riziko je o to väčšie ak sa zápaly žíl opakujú (tzv. tromboflebitída). Používanie BIOquantu – ožarovaním krvi laserovým lúčom cez nosovú sliznicu – zlepšuje reologické vlastnosti krvi, znižuje jej viskozitu, teda bráni jej „nadmernej hustote a zrážaniu“ čím pôsobí proti narastaniu – proti zväčšovaniu trombu. Zároveň zlepšuje mikrocirkuláciu, prekrvenie a okysličenie orgánov a pôsobí protizápalovo,… Preto je jeho použitie vhodnou prevenciou tromboembolizmu.  S pozdravom a s prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, je možné použitie prístroja Bioquant pri hyperfunkcii štítnej žľazy?
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno BIOquant je možné používať aj pri hyperfunkcii štítnej žľazy. Samozrejme neaplikujeme laserový lúč na oblasť štítnej žľazy (predná strana krku). Rovnako je samozrejmosťou liečba hyperfunkcie štítnej žľazy (hyperthyreózy) odborným lekárom endokrinológom.

S prianím dobrého zdravia MUDr. J. Šípoš.

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je vhodné použitie Bioquantu u pacienta, ktorý bol liečený na trombózu hornej končatiny, tiež má tento pacient implantovaný kardiostimulátor.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Z hľadiska prekonanej tromboembólie hornej končatiny je používanie BIOquantu vhodnou prevenciou jej opakovania pretože zlepšuje reologické vlastnosti („tekutosť“) krvi, teda znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Avšak pacient berie antikoagulačnú liečbu (je warfarinizovaný) preto sa vyžaduje určitá opatrnosť z hľadiska vzájomnej interakcie oboch metód na krvnú zrážanlivosť. Riziko krvácania však možno minimalizovať pozvoľným, t.j. pomalým postupným zvyšovaním aplikácie BIOquantu – pridávať najskôr čas aplikácie (minúty), až neskôr intenzitu (miliwatty). Presne tak ako je to uvedené v návode k prístroju len ešte pozvoľnejšie a za pravidelnej kontroly INR (t.j. stavu účinnosti antikoagulačnej liečby a jej prípadnej úpravy).
U tohoto pacienta je ale navyše implantovaný kardiostimulátor, čo je oficiálnou kontraindikáciou používania BIOquantu, preto ju treba rešpektovať.
(Ak by som sa však mal rozhodnúť používať prístroj BIOquant ja na sebe ako lekár a zároveň by som bol pacientom s implantovaným kardiostimulátorom, neobával by som sa jeho použitia. Avšak nedával by som si ho do blízkosti kardiostimulátora, t.j. počas ožarovania by som ho umiestnil napríklad na stôl do vzdialenosti aspoň 1/2 metra od hrudníka, teda nenechával by som ho visieť na šnúrke okolo krku na hrudník!)
Hoci elektromagnetické pole prístroja je minimálne a rušivý vplyv na kardiostimulátor nepredpokladám, oficiálne ho odporúčať v prípade implantovaného kardiostimulátora nemôžem.
S prianím dobrého zdravia   MUDr. J. Šípoš.

Pred cca 2 rokmi som prekonal komplikovaný pásový opar - herpes (pás od oblasti brucha na chrbát a popod pazušie na prsia), kedy som bol viac krát hospitalizovaný, kým som bol správne diagnostikovaný, čo sa stalo až v BA v Národnom onkologickom centre po cca 6 mesiacoch od začiatku ochorenia. Vtedy ma lekárka preliečila a dostal som nejakú formu chemoterapie. V tom období som sa v Rakúsku stretol s prístrojom Bioquant a chcel som ho používať, ale ošetrujúca lekárka na onkológii mi to zakázala. Veľmi rád by som si pomáhal Bioquantom, ale predtým by som prosil o odbornú radu, či to je v mojom prípade vhodné. 2 roky už problémy nemám.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Herpes zoster je ochorenie infekčné – vírusového pôvodu. Vyskytuje sa najmä u ľudí so zníženou imunitou. Keďže dotyčný pán je už 2 roky po chemoterapii, bol preliečený a nemá problémy, z čoho usudzujem že onkologickú liečbu neberie a nepotrebuje, v tomto prípade BIOquant používať môže. Pokiaľ je ale dispenzarizovaný (sledovaný) onkológom pre onkologické ochorenie, v takom prípade by sa mal o tom ešte poradiť s onkológom.
S pozdravom MUDr. J. Šípoš.

Môže sa prístroj Bioquant používať , ak pacient berie liek Warfarín na riedenie krvi? Ak áno, ako sa to vzájomne ovplyvňuje.
Odpovedá MUDr. Šípoš:

Áno, prístroj Bioquant sa v princípe môže používať súčasne s užívaním lieku Warfarín. Liek Warfarín je antagonista vitamínu K a zasahuje priamo do procesu hemokoagulácie (krvnej zrážanlivosti), takže jeho pôsobenie je vo svojej podstate odlišné od pôsobenia laserového lúča prístroja Bioquant. Avšak určitá opatrnosť u pacientov užívajúcich Warfarin (t.j. antikoagulačnú liečbu) je na mieste, najmä na začiatku aplikácie Bioquantu, pretože tak liek ako aj prístroj, zlepšujú reologické vlastnosti krvi. Ľudovo povedané „riedia krv“ – znižujú jej zrážanlivosť, čo je žiadúci a očakávaný efekt, ale za určitých okolností ku krvácaniu môže dochádzať. Avšak to aj pri užívaní samotného Warfarínu (bez pôsobenia laserového lúča) keď je dávka lieku vyššia, alebo sa skombinuje s nevhodným liekom a pod. Na začiatku, t.j. v prvé dni, by som odporúčal začínať aplikáciu nízkou intenzitou – 3 mW po dobu 5 minút jeden krát denne. Ak by sa objavilo krvácanie z nosa, treba na 2-3 dni aplikáciu prerušiť a skontrolovať hladinu INR (Quickov čas). „Warfarinizovaní“ pacienti presne vedia o čo ide a sú poučení svojimi lekármi ktorí im antikoagulačnú liečbu predpisujú a riadia, akú hodnotu INR majú mať a akú dávku lieku majú brať aby bola antikoagulačná liečba účinná. Podľa tohto výsledku im dávku Warfarínu lekári upravia. Ak krvácanie nenastane, dĺžku aplikácie a neskôr aj intenzitu laserového lúča možno postupne zvyšovať tak ako je to odporučené v návode k prístroju. Pokiaľ nastane len mierne „špinenie“ z nosa – t.j. ružovočervený sekrét v neveľkom množstve – aplikáciu netreba prerušovať, je to považované za normálnu reakciu aj u „newarfarinizovaných“ používateľov prístroja. Prajem Vám zlepšenie zdravia a úspešnú aplikáciu prístroja Bioquant,  MUDr. J. Šípoš.

otázka na lekára
Nenašli ste v poradni odpoveď lekára na otázku, ktorá Vás zaujíma? Napíšte nám. Vyplňte Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom zašleme odpoveď lekára.
VYPLNIŤ FORMULÁR

Poradňa
Ulticare & Biotorus

Sekretariát

Gondová Danka
Tel.: +421 45 533 39 36
Mob.: +421 917 547 056
Email: orin@orin.sk

Servis a Reklamácie

Mendel Ľubomír
Tel.: +421 45 533 27 55
Mob.: +421 917 761 087
Email: mendel@orin.sk

   

ORIN Slovakia s.r.o., Na Štepnici 1379/1, 960 01 Zvolen, IČO: 36212504, DIČ: 2020031299, IČ DPH: SK2020031299

© 2019 ORIN Slovakia s.r.o.

VYSKÚŠAJTE NAŠE PRÍSTROJE ZADARMO BEZ AKÝCHKOĽVEK ZÁVÄZKOV, STAČÍ VYPLNIŤ FORMULÁR

Súhlasím so spracovaním osobných údajov pre potreby vybavenia mojej požiadavky *

Páči sa Vám naša služba? Máme pre Vás pripravených množstvo ďalších zaujímavostí a zliav. Chcete ich?

Áno, môžete mi zasielať emailom zaujímavosti súvisiace s uvedeným produktom a možnosti využitia rôznych zliavPin It on Pinterest