fbpx

DNA – tu je rýchla cesta ako sa jej natrvalo môžete zbaviť

p

Opis ochorenia

Vedeli ste, že dna patrí medzi najstaršie zdokumentované ochorenie v dejinách ľudstva? Prvé zmienky existujú už zo staroveku. Aj napriek tomu, toto ochorenie nepatrí do minulosti. V poslednom období postihuje čoraz viac ľudí. Najčastejšie postihuje toto ochorenie mužov.

Dna je chronické metabolické ochorenie, ktoré charakterizujú vysoké hodnoty kyseliny močovej, ktorá sa v podobe kryštálov usadzuje v kĺboch a spôsobuje tým bolestivé zápaly. Choroba postihuje najmä obličky, kĺby, ale aj vnútorné orgány. Je to chronické ochorenie, ktoré zapríčiňuje najčastejšie nesprávna strava v kombinácii s nadmerným požívaním alkoholu.

s

Prejavy ochorenia

Dna sa začína vtedy, keď sa v tele nadmerne zvyšuje kyselina močová, ktorú telo nedokáže vylučovať. Zo začiatku toto ochorenie nemá žiadne klinické prejavy, dá sa to zistiť len pri odberoch krvi.

Viete, aké sú normálne a zvýšené hodnoty kyseliny močovej v tele?

Spozornieť by ste mali už pri prvých príznakoch, ktoré sú najčastejšie nafukovanie a zvýšená plynatosť. Ako prvé príznaky sa môžu u Vás hlásiť aj bolesti kĺbov, svalov, žalúdočná nevoľnosť, nervozita, podráždenosť, zmeny nálad.

No hlavnými prejavmi ochorenia sú silné bolesti a opuchy kĺbov, zvýšená teplota a vyčerpanosť. Ak ste na sebe spozorovali opuchnuté, začervenané kĺby, ktoré sú bolestivé na dotyk (najčastejšie býva postihnutý palec na nohe), neváhajte a navštívte lekára. Pacienti sa najčastejšie sťažujú na záchvaty bolesti, ktoré môžu trvať niekoľko hodín, dokonca niekoľko dní.

Záchvatové obdobie sa strieda s rôzne dlhým obdobím pokoja bez ťažkostí. Neliečená chronická dna môže v okolí kĺbov, na viečkach alebo achillovej šľache vytvárať dnové uzly (tofy – čo sú vyzrážané kryštáliky kyseliny močovej), ktoré sa uvoľnia na povrch a vyteká z nich kašovitá hmota.

Najčastejšie otázky

Môže sa dna týkať aj mňa?

Ak ste muž v strednom veku, alebo žena po menopauze, určite by ste mali spozornieť. V prípade, že máte rodinných príslušníkov, ktorí sa na toto ochorenie liečia, alebo pravidelne konzumujete alkohol, užívate lieky a diuretiká (lieky, ktoré zvyšujú vylučovanie vody z tela). Liečite sa na vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek, štítnej žľazy, cukrovku.

Čo by ste nemali jesť, ak trpíte dnou?

Vyhýbať by ste sa mali najmä potravinám, ktoré obsahujú veľké množstvo purínov. Najmä mäso, vnútorné orgány, alkohol, pivo, sladené nápoje, morské plody. Vyhýbajte sa silným mäsovým vývarom, divine, tukom, sardinkám, údeninám. Nevhodná je aj čokoláda, kakao, špenát, chren, cesnak, ostré koreniny, horčica, sójová omáčka, worchester, ťažké vína, fruktóza.

Môžu byť príčinou dny aj lieky?

Poraďte sa s Vašim ošetrujúcim lekárom, ak užívate diuretiká, aspirín, lieky na zníženie krvného tlaku.

Ako sa môžem tomuto ochoreniu vyhnúť?

V prvom rade by ste mali obmedziť pitie alkoholu, dávajte si pozor na stravu, ktorá obsahuje vysoké množstvo purínov – mäkkýše, jahňacie, hovädzie, bravčové a organické mäso, jedzte nízkotučnú, bezmliečnu stravu bohatú na zeleninu. Znížte svoju váhu, prestaňte fajčiť, pravidelne cvičte, zostaňte hydratovaný.

Ako sa môžem liečiť na toto ochorenie?

Liečba sa zameriava hlavne na zníženie hodnôt kyseliny močovej v tele. Podporuje sa najmä jej vylučovanie. Lekári najčastejšie predpisujú protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Čoraz častejšie sa pri dne využíva magnetoterapia ako doplnková liečba.

Pozrite sa a prečítajte si, čo hovoria ľudia ktorí používajú magnetoterapiu.

ATTILA VÉGH

FYZIO KLINIK

MIMEL LUČENEC

MUDr. Peter Pikus

MUDr. Ján Farkaš

MUDr. Karol Gottshal

Riešenie

Stretli ste sa už s magnetoterapiou? Je to fyzikálna liečba, ktorá sa využíva v ambulanciách, kúpeľných a zdravotníckych zariadeniach, stáva sa čoraz populárnejšou vo fyzioterapeutických centrách. Vedeli ste, že používanie magnetoterapie je tak jednoduché, že ju môžete používať doma?

Pulzná magnetoterapia pri ochorení dna využíva svoje protibolestivé, protizápalové, protiopuchové a vazodilatačné účinky (prekrvuje tkanivo). Ak máte záchvat dny, určite oceníte, že Vám dokáže zmierniť bolesti bez vedľajších účinkov. Potlačí zápal kĺbu, ktorý spôsobujú kryštáliky kyseliny močovej nahromadené na kĺbe, odstráni opuch a vďaka tomu, že prekrví bolestivú oblasť, pomáha s vylučovaním týchto kryštálikov z tela.

Najdôležitejšie je spomenúť, že táto liečba je bez vedľajších účinkov, môže sa používať dlhodobo, nemá kontraindikácie s liekmi a používate ju v pohodlí domova, čiže nemusíte nikam cestovať a môžete ju aplikovať podľa potreby aj niekoľkokrát za deň.

Môžete ju používať preventívne na miesta, ktoré záchvaty postihujú, aby ste predišli nahromadeniu kryštálov a zabránili tak zápalu tkaniva.

Aké výhody má teda magnetoterapia pre pacientov, ktorí trpia záchvatmi dny? Nemusíte nikam cestovať, používate ju niekoľkokrát denne, správnym používaním vidíte výsledky veľmi rýchlo, pri každej aplikácii riešite zápal, bolesť, opuch + magnetoterapia nemá vedľajšie účinky. No v neposlednom rade treba pripomenúť fakt, že magnetoterapiu môžete využívať pri mnohých iných ochoreniach a môže ju využívať celá rodina.

Prístroje Ulticare LT-99 a Biotorus LT-100 môžete využívať v pohodlí domova, sú klinicky testované a jedná sa o medicínske prístroje, ktoré sa využívajú v rehabilitačných centrách, ambulanciách, kúpeľných zariadeniach.

Ste presvedčený, že magnetoterapia je tá správna liečebná metóda pre Vás?

Chcete sa liečiť pomocou magnetoterapie a chcete odstrániť záchvaty dny, ktoré Vám strpčujú život?

Ulticare LT-99 Maxi

Magnetoterapeutický prístroj Ulticare LT-99 Maxi má tvar praktickej veľkej podložky v rozmeroch 660×245 mm. Vďaka tomuto tvaru si na ňu môžete pohodlne ľahnúť, sadnúť a liečiť postihnuté miesto. Odporúčame ho používať na väčšiu oblasť. Napríklad na chrbát, sedacie svaly, chodidlá či kríže. Pulzné magnetické pole priamo pôsobí na postihnuté miesto.

Cena: 1150 €

Na sklade

Máte ďalšie otázky? Alebo si nie ste istý, či je pre Vás prístroj vhodný? Vyžiadajte si bezplatnú konzultáciu s našim odborníkom.

  • Odpovie Vám na všetky potrebné otázky.
  • Upozorní Vás na možné kontraindikácie.
  • Pomôže Vám s výberom najvhodnejšieho prístroja.
  • Umožní Vám vyskúšanie  prístroja.

Spracovanie osobných údajov

1 + 8 =

Pin It on Pinterest